E-ticaret sitesine affiliate marketing altyapısı kurmak satışlarınızı hiç ummadığınız noktalara götürebilir. Affiliate marketing danışmanlığı hizmetimizle bu altyapıyı en sağlıklı şekilde kurmanıza ve kullanmanıza katkı sağlıyoruz.

Affiliate Marketing Türkçeleştirilmiş adıyla “Satış Ortaklığı” anlamına gelir. Trendyol’dan Beko’ya Defacto’dan Kiğılı’ya kadar ulusal ve uluslararası pek çok marka affiliate marketing sistemini etkin bir biçimde kullanmakta ve satış ağını genişletmektedir. Affiliate marketing sistemi nasıl kurulur sahip olduğumuz altyapı tecrübemizle sizinde satış ortaklığı sistemi kurmanıza yardımcı olabiliriz.

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl İşler?

Affiliate marketing nedir bu sistem nasıl işler henüz işin çok tekniğine girmeden olabildiğince yalın anlatalım.

internet aleminde amatör blog yazarları dışında bir de profesyonel anlamda içerik geliştiren yayınlayan ciddi bir kesim var. Bu insanlar web sitelerinde, bloglarında, youtube kanallarında ya da sosyal medya hesaplarında bir takım paylaşımlar yapar ve oluşturdukları içerikleri diğer insanlara ulaştırırlar. Az buz değil, binlerce onbinlerce hatta bazıları yüzbinlerce kişiye ulaştırır. Bunca insana nasıl ulaşabildiklerini bu yazıda aktarmayalım ama bu işin de ayrı bir uzmanlığı ve bir takım teknikleri olduğunun özetini geçerek asıl konumuza devam edelim.

Sizin de bir e-ticaret siteniz varsa ve affiliate marketing altyapısına sahipseniz az önce lafını ettiğimiz profesyonel içerik yayınlayıcıları sisteminize üye (satış ortağı) olurlar ve sitenizdeki ürünleri sahip oldukları trafikle paylaşmaya başlarlar. Affiliate marketing altyapınız kurulu olduğu için sahip olduğunuz yazılım, her bir satış ortağınıza özel link verir ve o link kaç kere tıklanmış, nerelerde paylaşılmış, satış gelmiş mi, kaç satış gelmiş, hangi ürünleriniz daha çok ilgi çekmiş…vs. gibi tüm bilgileri yazılımınız kaydetmeye başlar. Satışın gerçekleştiği durumlarda satış ortağınıza belirlenen tarihte belirlenen komisyon oranını ödersiniz. Affiliate marketing (satış ortaklığı) sistemi bu şekilde işler.

E-ticaret Sitesine Affiliate Marketing Altyapısı Kurmak

E-ticaret sitesine affiliate marketing altyapısı kurmak son derece uzmanlık gerektiren bir iştir. Kullanılacak yazılımın kalitesi, kurulum ayarları ve periyodik olarak yapılması gereken teknik bakımları ciddiyetle ve özenle yapılmalıdır. Çünkü bu sistem hem ürünlerinizle ilgili çok çeşitli istatistikler edinmenizi sağlayan bir programdır hem de ortaklık sistemi nedeniyle satış ortaklarınızın aylık muhasebesinde hataya yer olmaması gerekir. Bu ve benzer nedenlerle;

  • e-ticaret sitenizin yapısına hangi affiliate marketing yazılımının daha uygun olacağının seçimi,
  • Uygun görülen yazılımın kurulumunun sağlıklı yapılması,
  • Kurulan sistemin periyodik bakımlarının doğruluğu büyük önem arz eder ve uzmanı tarafından yapılması gerekir.