internette olmak önemli ama asıl önemli olan sanal mülkler arasında doğru şekilde var olmaktır! Dijital varlığınız doğru organize edilmemişse, Google’dan tam puan alabilecek seviyede değilseniz boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Peki, dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken şeylerden ilki SEO’dur. Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) baş harflerinden oluşturulan SEO tabiri, internette var olmanın mutlak uyulması gereken kuralıdır. Bir web sitesinin ve hatta bazı sosyal medya hesaplarınızın bile en büyük gerekliliği SEO’ya sahip olmasıdır.

Neden?

Çünkü web sitenizin, hedefinize uygun kitleye ulaşmasının en iyi ve en sağlam yolu SEO’dur. Dünyanın her yerinden binlerce kişinin sizi organik yolla (reklamsız) bulmasını sadece SEO ile sağlayabilirsiniz. SEO’nuz yeterli ise reklam için tek bir kuruş bile harcamadan binlerce insana ulaşabilirsiniz.

Basit bir anlatımla şöyle aktaralım…

Bir web siteniz var ve var olan kemik müşterilerinizi web sitenizden haberdar ettiniz diyelim. Sitenizi ziyaret ettiler, beğendiler. Buraya kadar her şey çok güzel. Peki var olan müşterileriniz dışında kalan “potansiyel” müşterilerinizin sizden haberi var mı? Onları nasıl haberdar eder ve binlerce kişinin kendiliğinden web sayfanızı bulup gelmelerini nasıl sağlarsınız?

Cevap; SEO!

SEO ile sağlarsınız. Dijital varlıklarınız SEO uyumlu ise dünyanın her yerinden potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Örneğin, iç çamaşırı satan bir firmanız olduğunu var sayalım. İnsanlar Google arama motoruna “iç çamaşırı modelleri ve fiyatları” yazdığında çıkan sonuçlarda en üst sıralarda yer alıyorsanız, bu aramayı yapan binlerce kişinin alışveriş yapabileceği bir sayfa oluverirsiniz. Google’da (ücretli reklam alanı hariç) ilk sıralarda yer almayı sade ve sadece SEO çalışmaları ile sağlayabilirsiniz. SEO, binlerce kişiye kolaylıkla ulaşma ve çokça satış yapabilmeniz anlamına gelir.

SEO’nuz yoksa internette sadece/öylesine bir web adresiniz var ve ötesi yok demektir. internette olmak evet elbette önemli ama asıl önemli olan sanal mülkler arasında doğru şekilde var olmaktır! Profesyonel web sitesi yapımı SEO detaylarının tamamını barındırmayı gerektirir. Dijital varlığınız doğru organize edilmemişse, web siteniz Google’dan tam puan alabilecek seviyede değilse boşa kürek çekiyorsunuz demektir.