Seo uyumlu web sitesi seo için yapılması gerekenler ve dahası. Seo uyumlu web sitesi nasıl yapılır anlattık. Google uyumlu site neden şart? Hepsi bu yazıda.

Web sitesinin seo uyumu nedir seo ya uygun web sitesi nasıl olmalıdır artık pek çok kişi biliyor ama bilmeyenler için kısa ve basit bir özet geçelim. Web sitelerini, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirerek bu web siteleriyle ulaşmak istenen hedef kitleye en uygun sırada merhaba diyebilmek ancak SEO ile mümkündür. SEO çalışmaları, bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. Aksi halde insanları web sitenize çekebilmek için reklamlara binlerce TL harcamak zorunda kalırsınız. SEO’ya yatırım yapan, uzun yıllar boyunca harcamak zorunda kalacağı yüksek reklam maliyetlerinden tamamen kurtulmuş olur. Beş kuruş ödemeden binlerce insana SEO sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. SEO ayarları yapılmadan yayınlanmış bir web sitesi size çok zaman ve para kaybettirecektir. Bu nedenle SEO uyumlu site şarttır.

SEO uyumlu web sitesi için yapılması gerekenler

Seo uyumlu web sitesi için başta Google olmak üzere diğer tüm arama motorlarının kalite kriterlerini bilmek ve bu kriterlere uygun işler çıkarmak gerekir. SEO için yapılması gerekenlerden ilki W3C kriterlerine uymaktır. W3C (World Wide Web Consortium) dünya çapında ağ konsorsiyumudur. Ekim 1994’te Ağ’ın mucidi Tim Berners-Lee tarafından MIT ve CERN bünyesinde kurulmuş, uluslararası ağ standartlarını belirleyen örgüttür.

Biz Diginop olarak yapmış olduğumuz ve yapacağımız tüm web sitelerinde SEO kurallarını tam olarak yerine getirmeden hiçbir sayfayı yayına taşımıyoruz. Çözüm ortaklarımız ne kadar acele edecek olurlarsa olsunlar bu kuralımız asla değişmez bir kural bizim için.

W3C ve SEO ilişkisi asla birbirinden ayrı tutulamaz. Profesyonel web tasarım o siteyi Google’ın gözünden görmeyi ve Google gibi düşünmeyi gerektirir. Standartlara uygun şekilde kodlanmış bir web sitesi Google botları için daha hızlı tarama ve eksiksiz bir anlamlandırma demektir.

SEO uyumlu web sitesi Google ve diğer arama motorları tarafından iyi bir değer/puan alacağınızı gösterir ve bu da kitlelere en üst sıralarda gösterileceğiniz anlamına gelir. Ülkenin en şahane alışveriş merkezinde en işlek dükkanı kapmak ve uzun yıllar kira ödemeden bu dükkanı kullanıyor olmak SEO’nun marifetidir.

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır?

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça uzun çünkü SEO uyumlu site yapmak pek çok farklı çalışmayı eş zamanlı olarak yapmayı gerektirir.

  • Seo uyumlu html, css gibi sitede bulunacak tüm kodların biçimlerini ve miktarlarını özenle belirlemek gerekir,
  • W3C tarafından oluşturulan standartların yanı sıra arama motorlarının resmi olarak bilgisini sunmadığı, arka planda gizli kalmış diyebileceğimiz diğer kriterleri ampirik yollardan çözümlemek ve uygulamaya dahil etmek gerekir,
  • Arama motorlarının istatistik araçlarını kullanmayı iyi bilmek gerekir,
  • SEO uyumlu tema seçimi ile üzerine çalışılacak sitenin konusu ve hedef kitlesine en uygun temayı doğru seçmek gerekir,
  • Var olan eski sitelerin adaptasyonu için ve yeni oluşumlar için en doğru planı belirlemek gerekir,
  • Sitenin hedef kitlesinin özelliklerini iyi tespit etmek ve bu yönde detaylı analizler yaparak en faydalı yol haritasını belirlemek gerekir,
  • Text-metin ve resim içeriklerin çok dikkatli seçilmesi gerekir,
  • Kullanıcılar için koşulsuz tatmin yaratabilecek bir site oluşturmak gerekir.

Google uyumlu site diye de tabir edilen SEO ya uygun web sitesi yaptırmak sizi geriye dönük pek çok uğraştan kurtaracak ve sitenizin kısa zamanda gerçek hedef kitlenizle buluşmasına imkan vererek en verimli sonuçları almanızı sağlayacaktır.